Hatice Gelener Ilk Ogretim Okulu
Daha İyi Hizmet Alabilmeniz İçin Üye Olunuz...

Join the forum, it's quick and easy

Daha İyi Hizmet Alabilmeniz İçin Üye Olunuz...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Anonymous
Misafir
Misafir

Sesli film ortaya birtakım önemli meseleler çıkardı.. Empty Sesli film ortaya birtakım önemli meseleler çıkardı..

C.tesi Ara. 20, 2008 8:34 pm
Sesli film ortaya birtakım önemli meseleler çıkardı:Sesleri elverişli olmayan sessiz film çağının birçok önemli ünlü oyuncusu birden kendilerini endüstrinin dışında buluverdiler:yaklaşan iktisadi bunalım,sesli filmin çıkışı sayesinde,sinema endüstrsini bu sarsıntının dışında bıraktı:sinemanın büyük ustaları sesli film karşısında kararsızlığa düştüler.Sesli filmin ilk yılları sanat bakımından oldukça başarısız geçti.Halk sesli filme büyük ilgi gösterirken,Chaplin,Clair,Pudovkin,Eisenstein,Murnau...gibi büyük sanatçılar sesli filme cephe aldılar.Öbürlerinden ayrı olarak'Eisenstein,Pudovkin ve Aleksandrov,sessiz film çağının artık geçtiğini,ses öğesinin filmde destekleyici bir rol oynayabiliceğini kabul ediyorlar,fakat bir film sahnesine eklenecek konuşmanın sahnenin bütün değerini,özellikle bir çekimden öbürüne geçişteki özelliği yok ediceğini öne sürüyorlardı.SİNEMA EL KİTABI NİJAT ÖZÖN syf 32,33,34