Hatice Gelener Ilk Ogretim Okulu
Daha İyi Hizmet Alabilmeniz İçin Üye Olunuz...

Join the forum, it's quick and easy

Daha İyi Hizmet Alabilmeniz İçin Üye Olunuz...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

mehmetyesil
mehmetyesil
Administrator
Administrator
Erkek
Okul-Sınıf : Akabe Toki Lisesi
Kişisel İleti : Sailor
Rep : 0
Tecrübe : 2147539887

Ata’nın 6alatasaray Lisesi Hakkında Düşünceleri Empty Ata’nın 6alatasaray Lisesi Hakkında Düşünceleri

C.tesi Ara. 20, 2008 6:22 pm
Ata’nın 6alatasaray Lisesi Hakkında Düşünceleri ******-1

Önceki yazıda yazdığımız gibi ”******’ün Fransızca bilmesini”, ”duayen” İnan Kıraç camiasının kendisinden beklediği üzere ”****** 6alatasaraylıydı” iddiasını dile getirmek için ortaya koydu. Dayanak noktası olan maddeler aşağıda:

1-) ******’ün Tevfik Fikret’e olan bağlılığı.
2-) Güvendiği 6alatasaraylı dostları. (Ruşen Eşref Ünaydın gibi)
3-) Fransızcayı çok iyi bilmesi.

Toplumun önündeki kişiler aidiyet hissettikleri kurumları yüceltmek için bu tür zavallı yollara sapmamalılar. ******’e bütün dünyanın hayran olduğunu bile bile, hele böyle bir konuda, Tevfik Fikret gibi bir ”Vatan Şair”inden, dostlarından etkilenmesini beklemek hayalciliktir. Tüm ulusları bile etkileyen kişiliği ile ******, etkilenen değil, etkileyen olmuştur.

Fransızlar hakkındaki görüşleri ise zaten bir önceki tarih dersi sayfasındaki telgraf metnindedir.

Tüm bu yazdıklarımıza da elbet bir kılıf bulunabilir. 6alatasaray camiasının elinde ”Yalan Tarih”e dönüşmüş olan ve işin ehli olmayanlarca yazılan ”Alternatif Tarih” bize rağmen yazılabilir ancak ******’ün kendisine rağmen yazılamaz. Onun söylediklerine kılıf bulunamaz. Fenerbahçeliler, her Türk vatandaşı gibi Ulu Önderin izinden gider, söylediğini doğru, yaptığını kılavuz sayarlar.

O dönemi liderlik yapması cihetiyle en iyi bilen, çok okuyan, düzenli notlar tutan ve adeta geleceği görerek Türk milletini aydınlığa çıkaran Gazi, 6alatasaray Lisesi için bakınız ne söylemiş:

”Tekrar ediyorum, aleyhimizde serdedilen mütalaat yanlıştır. Bu hakikat tarihen ve mantıkan sabittir. Bu hususu yalnız garba değil, hatta vatandaşlarımıza da ehemmiyetli bir surette ihtar etmek lüzumunu hissediyorum. Çünkü nadirattan olmakla beraber teessüfle işitiyoruz ki, milletin tarihini okumamış veya hiss-i milliden mahrum kalmış olması lazım gelen bazı şahıslar, ecnebilerin aleyhimizde serdettikleri ithamatı reddetmedikten başka vatanlarını, milletlerini kabahatli göstermekten çekinmiyorlar. Hala bugün, sultani mektebinin salonlarını aleyhimizde konferans verdirmek için ecnebilere küşade bulunduranlar var, bu gibilere lanet…” (Büyük Nutuk, 220. Vesika - Mustafa Kemal ATATÜRK)

Sanırız artık ”****** 6alatasaraylıydı” gibi komik bir söylemi ilelebet kimse ağzına almayacaktır. Lanet okuduğu bir camiaya sempati duymasını beklemek için hayalden fazlası gerek!
Yukarıda da yazdığımız gibi, girdiği başarısız dönemden çıkış umudu bulamayan 6alatasaray camiası; günü kurtarmak için bir kuyuya taş attı. Tarihinin her döneminde para sıkıntısı çeken bu camia, artık ışığı iyice kaybetmeye başladığı şu günlerde, en yakın rakibine saldırarak, sahip olduğu değerleri parçalamaya çalışarak, aradaki farkın büyümesine engel olmak istiyor. Tabi bir de buna resmi dergi satış rakamları, bilet ve sair gelirlerdeki düşüş de eklenince iş iyice zıvanadan çıktı. Süregelen Şampiyonluk ( futbol ) yarışında rakibin dikkatini bozmak isteği de cabası.