Hatice Gelener Ilk Ogretim Okulu
Daha İyi Hizmet Alabilmeniz İçin Üye Olunuz...

İTTİFAK DEVLETLERİ

Aşağa gitmek

İTTİFAK DEVLETLERİ

Mesaj tarafından Arif TAS Bir Ptsi Ara. 29, 2008 12:34 pm

İTTİFAK DEVLETLERİ,

I. Dünya Savaşı’nda Almanya, Avusturya-Macaristan ve İtalya arasında oluşturulan siyasî birlik.Berlin Kongresi’nden sonra Almanya Başbakanı Bismarck, Fransa ile çıkabilecek yeni bir savaşa karşı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’yla bir ittifak kurmak istedi. Bismarck’ın endişesi, Fransa’nın, Rusya ile bir ittifak yapması durumunda, Almanya’nın tek başına iki cephede birden savaşmasının yaratacağı zorluktu. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu da, Rusya’ya karşı Almanya ile bir antlaşma yapılmasından yana olduğundan iki ülke arasında Ekim 1879’da bir antlaşma yapıldı.
İtalya da, kendi yayılma bölgesindeki Tunus’un, Fransa tarafından işgali üzerine bu ittifaka yanaştı. Fransa’ya karşı İtalya’dan yardım görebileceğine inanan Bismarck, İtalya ile Avusturya-Macaristan yakınlaşmasını sağladı ve bunun sonucu Almanya, Avusturya-Macaristan ve İtalya arasında beş yıl süreli gizli bir antlaşma imzalandı (1882). Bu antlaşmaya göre, taraflar birbirlerine karşı oluşabilecek ittifaklara girmeyecekler; birbirlerini ilgilendiren siyasî ve ekonomik konularda danışma yolunu benimseyecekler; ittifak üyelerinden biri, bir büyük devlete karşı savaşa girmek zorunda kalırsa, diğerleri tarafsız kalabilecekti.

1888’de Romanya da üye devletlerle ayrı ayrı anlaşmalar imzalayarak, İttifak Devletleri grubuna katıldı. İtalya ve Avusturya-Macaristan aynı ittifak içinde yer almakla beraber, Balkanlarda yayılma konusunda rekabet hâlindeydiler.
Bu nedenle İttifak üyeleri arasındaki bağlar giderek zayıfladı ve bunun sonucu İtalya, I. Dünya Savaşı başladığında bir süre tarafsız kaldıktan sonra İtilaf Devletleri yanında savaşa girdi. 12 Ağustos 1914’te Almanya ile bir antlaşma imzalayan Osmanlı Devleti yanı sıra Ekim 1915’te de Bulgaristan, İttifak Devletlerine katıldı.
Arif TAS
Arif TAS
Kral Üye
Kral Üye

Erkek
Mesaj Sayısı : 506
Yaş : 22
Nerden : ŞANLIURFA
Okul-Sınıf : Hatice Gelener - 8/B
Kişisel İleti : Bu Site Bağımlılık Yapar ...! : )
Rep : 1
Tecrübe : 37048
Kayıt tarihi : 04/12/08

Kullanıcı profilini gör http://haticegelener.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: İTTİFAK DEVLETLERİ

Mesaj tarafından Misafir Bir Salı Ara. 30, 2008 3:09 pm

Paylaşım için teşekkürler. Very Happy
Anonymous
Misafir
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz