Hatice Gelener Ilk Ogretim Okulu
Daha İyi Hizmet Alabilmeniz İçin Üye Olunuz...

Join the forum, it's quick and easy

Daha İyi Hizmet Alabilmeniz İçin Üye Olunuz...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Anonymous
Misafir
Misafir

Matematiğin Doğuşu Empty Matematiğin Doğuşu

Ptsi Ara. 22, 2008 10:25 pm
geek bu benim düşüncem deil,ömrü boyunca metamatik dersinden çile çekmiş olan ve hep zayıf alan(1 almak içni dahi didinen) bir ögrencinin düşüncesidir...ama katılıyorm geek

Annemin kucağından okul sıralarına düştüğüm ilk günden beri daha doğrusu ilkokul öğretmenimizin "bakın çocuklar bu sıfır sayısı" diyerek başladığı ilk matematik dersimden beri matematiğe gıcığım. Eee tabii gıcık olmamın birkaç nedeni var. Mesela bu nedenlerden en önde gideni, futbol muhabbeti yapan erkekleri "bir hava kütlesinin arkasından bu kadar konuşulmaz" diyerek eleştiren kızların, oturup tamamen varsayımlar üzerine kurulmuş olan matematiğin, ipsiz sapsız soruları üzerinde dakikalarca düşünmesi olabilir. Ya da Ahmet´in 20 bin lirası var, parasının 3´de 2´siyle kalem alırsa tipindeki sorular matematiğe gıcık olmamdaki nedenlerden olabilir. Cebimizde beş kuruş paramız yokken gidip onun bunun parasının hesabını yapmak "zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış" atasözümüzün doğuş nedeni olsa gerek.
Matematiğin günümüzdeki hali mağlum.. Benim asıl merak ettiğim matematiğin bulunduğu dönem. Düşünsenize ortada ne sayı var ne de bu sayıların sığındığı bir doğru.. Yani bu meret nasıl bulunmuş olabilirki? Bu soruyu yıllarca düşündüm ve cevapta geldiğim son noktayı sizinle paylaşayım. Bu matematik bilimini kuran ve öteki tarafta birçok yakın akrabası olan amca birgün bilgisayar kullanırken chatte hatunun birini ayarlıyor ama bir dahaki buluşma zamanını bir türlü ayarlayamıyorlar. Güneş tam tepedeyken diyorlar, buluşamıyorlar. Sonraki gün tesadüf yine chatte karşılaşıyorlar bu sefer ay tepedeyken.. Yine olmuyor.. (Coğrafya biliminin kuruluşuda bu tarihlere raslar) Sonra bizim amca (tabi o zamanlar genç) bu böyle olmaz diyor ve saati icat ediyor. Sonra derken birgün evdeki duvar saatine bakarak bu böyle çok sade oldu, şöyle kenarlarına bir şeyler çizelim diyor.. Veee tahmin ettiğiniz gibi sayılar icat edilmiş bulunuyor.. Bu cevap kadar saçma olan bu bilim dalının insanlık tarihine kattığı değerleri de tabiki unutmamak gerekir. Hani hep öğrencilerin "ya hocam bu matematik ne işe yarıyor Allah aşkına söyleyin" türündeki sorularına öğretmenlerimizin verdiği klasik cevapla yazımı bitirmek istiyorum..
-Arkadaşlar öyle demeyin.. Sen köprülerin, kavşakların hatta bu binadaki kirişlerin bile ne sayesinde yapıldığını biliyor musun? Matematik olmasaydı bunların hiçbiri olmazdı!
bahar mikar
bahar mikar
Kral Üye
Kral Üye
Kadın
Okul-Sınıf : şanlıurfa lisesi - 10-A
Kişisel İleti : Sizin marka oldugunuz yerde,ETİKETİ biz koyarızz!!!
Rep : 0
Tecrübe : 1055803

Matematiğin Doğuşu Empty Geri: Matematiğin Doğuşu

Perş. Ara. 25, 2008 6:59 pm
ebrar bu ne kadar saçma bişey böyle birkere benim bildigim rakamlar bulunmadan nasıl adam BİLGİSAYAR da konuşuyo...?? Question
Anonymous
Misafir
Misafir

Salı Ara. 30, 2008 2:16 pm
Adam yani ögrenci bilgisayarda konuşmuyo.. Birine konuşuyo o biride bu sözleri internete geçiriyo.. zaten bilgisayarla konuşmak kavramı biraz saçma olmadımı sence:D
emre
Özel Üye
Özel Üye
Erkek
Okul-Sınıf : Hatice Gelener İlk Öğretim Okulu 8/B
Tecrübe : 55752

Salı Ara. 30, 2008 9:58 pm
valla ne yalan sölim gördüğüm gibi uykum geldi
mehmetyesil
mehmetyesil
Administrator
Administrator
Erkek
Okul-Sınıf : Akabe Toki Lisesi
Kişisel İleti : Sailor
Tecrübe : 2147539597

Salı Ara. 30, 2008 10:04 pm
Paylaşım İçin Teşekürler...
Anonymous
Misafir
Misafir

Paz Ocak 04, 2009 1:08 pm
RİJAA Razz
bahar mikar
bahar mikar
Kral Üye
Kral Üye
Kadın

Ptsi Ocak 05, 2009 7:48 pm
hiç olmazsa ben yorumumdA yanlışlık yaptım sen bence bilginde yanlışlık yapmışsın veya da bana öyle geliyo ama saçma..... Question
Anonymous
Misafir
Misafir

Salı Ocak 06, 2009 4:59 pm
cnm fikir bu katılan katılıyo katılmayan katılmıyo..Smile sen matematigi çok seviyosan katılmazsın tabe.. ama ben 5. sınıftan bu yana(zaten 5. sınıfa kadarki matematige matematik denmez..)) matematik denince içim kararıyo..
bahar mikar
bahar mikar
Kral Üye
Kral Üye
Kadın

Salı Ocak 06, 2009 9:14 pm
ya 1 dk ya 1 dk şimdi bizim bahsettigimiz matemedigi sevip sevmedigimiz mi....OLEYYY ÇOKTAN BERİ İÇİMİ ŞU MATEMATİK KABUSUYLA DOLDURMUŞTUM DURUN BOŞALTİM..Very Happy

şimdi matematik çok güzel ve eglenceli bir ders ama taki 8.sınıfa kadar geçerli benim için artık 8. sınıfta benim için tam bir baş belası omaktan başka birşeye yaramıyo...sinir şeyy ya
inş. diyorumki bu lisede de başımıza bela olmaz lise 1 hazırlık senesi oldugu için rahat..ama sonrasını düşiünmek bile istemiyorum ve son noktayıda bir duayla bitirmek istiyorumİNŞ. DİGİL LİSEDE HAYATIMIZDA BİR DAHA ZOR SORULARI KAGITLARA SINAV YAPMAK İÇİN YAZAN HOCALARIN KALEMLERİ BİTER İNŞ.....Very Happy
Anonymous
Misafir
Misafir

Cuma Ocak 09, 2009 7:02 pm
AMİN.. AMİN...
dimdikahmet
dimdikahmet
Özel Üye
Özel Üye
Erkek
Okul-Sınıf : 8b şair nabi ilk ogretım okulu
Tecrübe : 55500

Salı Ocak 20, 2009 9:55 pm
bu ebarrın hayal dünyası olunca tabii böle çocuksu olyo yani Very Happy hiç de şaşırmadım
dimdikahmet
dimdikahmet
Özel Üye
Özel Üye
Erkek

Salı Ocak 20, 2009 9:56 pm
pardon ebrarın ksr bakma ebrar
Anonymous
Misafir
Misafir

Çarş. Ocak 21, 2009 6:15 pm
YAA BİZ ZATEN ÇOCUGUZ.. ÇOKMU BÜYÜK SANDIN SEN BİZİ VE KENDİNİ? BİZ ZATEN ÇOZUGUZ VE YAPTIGIMIZ HERŞEY TABİ ÇOCUKSU OLUR!! ŞUNA BAK YAA!!
dimdikahmet
dimdikahmet
Özel Üye
Özel Üye
Erkek

Perş. Ocak 22, 2009 6:31 pm
sen çocıuksun herkes adına konuşma kendi adına konuşş
Anonymous
Misafir
Misafir

C.tesi Ocak 24, 2009 2:12 pm
yaa sen kendini çokmu büyük sanıyon.. askere git o zaman.. bi erkek askere gitmeden önce devamlı çocuktur Smile askerde adam olana kadar çocuksun yani !
bahar mikar
bahar mikar
Kral Üye
Kral Üye
Kadın

C.tesi Ocak 24, 2009 4:15 pm
Smile
edanur
Üye
Üye
Kadın
Okul-Sınıf : hatice gelener i.ö.o 8/b
Rep : -1
Tecrübe : 55694

Cuma Şub. 13, 2009 5:14 pm
ben şahsen matematik dersini çok seviyorum herkese tavsiye ediyorum ama isteyene